Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Web Tasarım Nedir?
Web tasarım, kişi veya kurumların sundukları mal ve hizmetlerini internet ortamında tanıtması amacıyla tasarlanan yazılımlardır. Web tasarım nedir sorusuna ise, tasarlanan fikirlerin belli bir amaç ve ilkeler tarafından yönlendirilerek düzenlenmesidir diyebiliriz. Bu yapılan düzenlemelerin uygulamaya dönüşmesi işlemiyle aktif bir web sitesi ortaya çıkar. Böylece internet kullanıcıları arama motorlarının yardımıyla bu web sitelerine erişim sağlamaktadır. İyi bir web tasarım firması, tasarladığı yazılımla kullanıcıların siteye hızlı ve kolay bir şekilde erişmesini sağlamalıdır. Aynı zamanda web tasarımcısının ana hedefi kullanıcıların ihtiyacı olan tüm hizmetleri kolayca bulması olmalıdır.
Web Yazılım Nedir ?
Web yazılım nasıl yapılır sorusu internet kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alır. Web yazılım ile sitenizde olmasını istediğiniz tüm eklentilerin ve kontrollerin bir arada olması sağlanır. Web yazılım sayesinde gerçekleşen bu durum, kullanıcıların gördüğü ve kullanıcıların göremediği kısım olarak iki aşamaya ayrılmaktadır. Kullanıcıların görebildiği (user interface) aşamada; tarayıcılarla çağırdığı sitenin logosu, web site tasarımını ve sitedeki içeriklerin olduğu bölümdür. Kullanıcıların göremediği aşama ise, web sitesinin beyni olarak adlandırılır. Bu aşamada kullanıcıların web sitesini güvenli, rahat, kolay ve sorunsuz bir şekilde kullanılması amaçlanır. Özellikle, bankacılık, e-ticaret vb. alanların günümüzde yaygın olarak kullanılması, kullanıcı bilgilerinin güvenliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu amaçla farklı yazılım çeşitleri ortaya çıkmış ve hayatımıza girmiştir.
Web Yazılım Nasıl Yapılır ?
Web yazılım çeşitlerini şöyle ifade etmek gerekirse; HTML, Net, ASP, Java, PHP, Flash, Script vb. programlar birer yazılımdır. Web yazılım dilleri arasında en kolay ve basit kullanıma sahip olan yazılım türü ise HTML’dir. Bu yazılımda, site sahibi kullanıcılarının neyi göstermek istiyorsa, kullanıcılar sadece onu görebilir. Burada kullanıcıların site üzerine bir ekleme yapma şansı yoktur. Bu yazılım dilinin en önemli özelliği ise, yazı, video ve görsellerin tarayıcı tarafından doğru algılanarak sayfaların birbirine bağlanabilmesidir. Web yazılım dilleri arasında olan NET, PHP, ASP ve diğer tüm yazılımlar, HTML yazılımı ile hazırlanmıştır. Böylece web sayfalarına farklı özellikler katma şansına sahip olunur. Örneğin; web site sahipleri, kullanıcılarından yorum almaları, görüşlerini bildirmelerini hep bu yazılım dilleri aracılığıyla gerçekleştirebilir. Aynı şekilde bankacılık işlemleri, e-ticaret alışverişleri ve diğer işlemler de yine bu yazılım dillerinin desteğiyle olmaktadır. Burada, Web tabanlı yazılım nedir ve neden önemlidir sorusu karşımıza çıkabilir. Hemen belirtelim ki, internet ortamında sürekli güncel kalmak, ileriye doğru başarılı adımlar atmak iyi bir web yazılımdan geçer. Bu nedenle rekabetin yoğun olduğu interaktif ortamda bilinirliğinizi arttırmak iyi tasarlanmış bir web tabanlı yazılımla mümkün olur.
Web Tasarım'da Neye Dikkat Etmeli?
Web tasarım yaparken kullanıcı alışkanlıkları ve rakip otoriter web sitelerinin çizgilerini doğru analiz edilmeli. Bunun yanı sıra google.com un web siteleri tasarlarken webmasterlara doğru bir web tasarım çıkartabilmeleri için sunduğu belli başlı kriterler göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılmalı. Web tasarımı eğer siz yapmıyor ve bir ajansa yaptırmak istiyorsanız, "iş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" ata sözünden yola çıkarak referanslarını incelemeniz yeterli :)
Profesyonel Bir Web Tasarım İçin Bazı İpuçları
Ne ile alakalı olduğunun net bir açıklaması... Basit, mantıklı bir Web site ismi... Kolayca gezilebilen bir site haritası... Bulması kolay iletişim bilgileri... Müşteri referansları.... Belirgin bir harekete geçirme ifadesi... Temel SEO çalışmalarının yapılması... Taze, kaliteli içerik.
Web Tasarım Fiyatları Nasıl Belirlenir ?
Web tasarım fiyatları, nasıl bir web sitesi yapmak istediğinize göre değişkenlik gösterir. Örneğin Google uyumlu bir kurumsal web tasarım yaptıracaksanız normalin üstünde hızlı bir hosting hizmeti, özel ip ve ücretli bir SSL sertifikası maliyetlerinizi arttırabilir. Bunun yanı sıra çoklu dil özelliği, sayfa sayısı, standart modüller dışında spesifik modüller de fiyata etki eden unsurlardır. Tabi en önemli etkenlerden biri de istemiş olduğunuz web tasarım hizmetinin tasarlanma ve kodlanma yöntemi. Şayet önceden WIREFRAME tasarımı ister, arkasından UI ve UX photoshop ve benzeri programlar üzerinden arayüz çalışmaları ve desteği isterseniz bu fiyatı oldukça kabartacaktır. Tüm bu işlemlerin web sitenizin müşteri tarafının hazırlanması ile alakalı olduğunu düşünürsek, bir de bu işin yönetim paneli de işin içine girdiğinde profesyonel ama maliyetli bir web siteniz olmuş olur.
En İyi Web Tasarım Firmaları Nasıl Anlaşılır?
Bir web sitesinin nasıl veya neden viral hale geldiğine dair sihirli bir formül yoktur, ancak genel olarak içeriğin ve tasarımın ziyaretçilerin duygularına hitap etmesinin en gerekli kriter olduğu kesindir. Web tasarım veya web yazılım firmaları bir siteyi kurarken veya bir markanın viral hale gelmesi için çabalarken her departmanın nasıl değer oluşturduğunu bilmek ve müşterisine de göstermek zorundadır. Sitenizi kimin tıkladığını, açtığını, yönlendirdiğini, paylaştığını profesyonel olarak bilmelisiniz. Web tasarım firmaları müşterinin siteye girişinden alışveriş sepetine veya nihai fikir edinişine kadar olan bütün trafiğinizi iyi analiz etmek, raporlamak ve buna göre bir yol izlemek zorundadır. Bu hangi stratejilerin en iyi sonuçlar verdiğini ve hangilerinin de daha fazla yatırım hak ettiğini planlamanıza yardım eder. Bu planlamalar CEO’nuzun yaptığı dili konuşmaktır. Başarılı bir web sitesi için; Dogru tasarım, marka bilinirliği, organik arama sıralaması ve bunların iktisadi olarak kar ile endekslenmesi gerekir.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın